İslami makaleler

AnasayfaTakvimGaleriSSSKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yapRadyo DinleMp3 Dinle Kur'an Dinledini bilgi yarismasi

Paylaş | 

Teheccüd Ve İstihare Namazları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Kul_Ömer

MesajKonu: Teheccüd Ve İstihare Namazları   C.tesi 5 Eyl. 2009 - 15:44

Geceleyin teheccüd namazı kılmak da mendubtur. Bunu teyid sa­dedinde Peygamber (s.a.s.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Bir koyun sağımı kadar olsa bile geceleyin namaz kılmak gerekli­dir.”

Teheccüd namazı, gündüzle­yin kılınan nafilelerden daha faziletlidir. Yine bu hususta Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

“Farzdan sonra namazların en faziletlisi, geceleyin kılınan (nafile) namazlardır.”

İki rek'atlik “İstihare” namazı da mendub namazlardandır. Bunun­la ilgili olarak Câbir İbn Abdullah şöyle bir rivayette bulunmaktadır:

“Rasûlullah (s.a.s.), bize Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi, bütün işlerde istihare yapmayı öğretti. Bize derdi ki: “Sizden biri herhangi bir işe niyetlenirse, farzlardan ayrı olarak iki rek'at namaz kılsın. Sonra da şu duayı okusun: “Allah'ım! Senin ilminle hayır, kudretinle de güç istiyorum. Senin büyük fazlından taleb ediyorum. Sen güç yetirirsin; ben yetiremem. Sen bilirsin; ben bilemem. Sen gaybı pek iyi bilensin. Allah'ım! Bu iş; dinim, geçimim, sonucum (veyahutta şöyle demiştir: şimdiki hâlimle geleceğim) için hayırlı olacaksa, bunu benim için takdir et ve müyesser kıl. Sonra benim için onda bereketler nasib et. Yok eğer bu iş dinim, geçimim, sonucum (veyahutta şöyle demiştir: şimdiki hâlim ve geleceğim) için şerli olacaksa, onu benden, beni de ondan uzaklaştır. Benim için her nerede olursa olsun hayrı takdîr eyle. Sonra da beni onunla hoşnud eyle.” Bu duayı okuduktan sonra da işinin ne olduğunu açıklayıp arzetsin
YILDIZIM
Admin

MesajKonu: Geri: Teheccüd Ve İstihare Namazları   Çarş. 23 Eyl. 2009 - 21:40

rolleyes HOCAM
guldemeti
Admin

MesajKonu: Geri: Teheccüd Ve İstihare Namazları   Paz 27 Eyl. 2009 - 17:12

hocam mesaj alinmistir Smile
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Teheccüd Ve İstihare Namazları   

Teheccüd Ve İstihare Namazları
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön